Warning: mysql_result() expects parameter 2 to be long, string given in /home/bratkrystyn/ftp/index.php on line 39

Deprecated: Function session_is_registered() is deprecated in /home/bratkrystyn/ftp/lib/przegladarka.inc.php on line 22

Deprecated: Function session_register() is deprecated in /home/bratkrystyn/ftp/lib/przegladarka.inc.php on line 25

Warning: in_array() expects at least 2 parameters, 1 given in /home/bratkrystyn/ftp/lib/przegladarka.inc.php on line 27
Stowarzyszenie Pomocy Bliźniemu im. Brata Krystyna w Gorzowie Wielkopolskim »
Powrót na stronę główną
Witamy na naszej stronie / 

9. PIELGRZYMKA MĘŻCZYZN DO KOLEBKI CHRZEŚCIJANSTWA I POLSKOŚCI

Kuria Diecezjalna w Zielonej Górze, parafie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej  oraz organizatorzy wykonawczy zapraszają na 

9. PIELGRZYMKĘ MĘŻCZYZN DO KOLEBKI CHRZEŚCIJAŃSTWA I POLSKOŚCI W MĘDZYRZECZU 

25 WRZEŚNIA 2021 R.

„Nie bójcie się dawać Świadectwa”

Św. Jan Paweł II – Gorzów Wlkp. 1997r. 

PROGRAM:

 

9.30

Przywitanie pielgrzymów na Piastowskim Zamku Królewskim w Międzyrzeczu: pieśń „Bogurodzica”, przemówienie okolicznościowe, modlitwa „Pacierz”, wspomnienie bohaterów walk o niepodległość – apel wojskowy, salwy honorowe, pieśń „Rota”.

10.00

Konferencja prof. dr hab. Grzegorza Kucharczyka pt: „Zachować dziedzictwo Narodu ochrzczonego. Nauki z historii”

10.30

Poczęstunek na placu zamkowym w scenerii muzycznej.

11.30

Przemarsz mężczyzn do sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski.

12.00

Przygotowanie Liturgii: spowiedź święta, przywitanie pielgrzymów przez Kustosza Sanktuarium ks. Michała Łobaza  SAC.

12.30

Msza Święta pod przew.  JE ks. Biskupa Diecezjalnego Tadeusza Lityńskiego, homilia – JE Biskup prof. Henryk Wejman z archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

14.00

Posiłek w scenerii muzycznej na placu przy sanktuarium.

Gród w Międzyrzeczu należy do najstarszych misyjnych ośrodków chrześcijaństwa w Polsce. Przebywał w nim św. Wojciech, który w Międzyrzeczu przygotowywał wyprawę misyjną do Prus. On również, opodal międzyrzeckiego grodu, założył w 996 roku pierwszy klasztor w Polsce. Siedem lat później,  13 listopada 1003 roku, w czasie pełnienia misji ewangelizacyjnej w klasztorze zginęli podczas napadu bracia zakonni Benedykt, Jan, Mateusz, Izaak i Krystyn. Zostali  kanonizowani w następny roku przez papieża Jana XVIII jako Pierwsi Świeci Męczennicy Polski.

Kult Świętych Męczenników Międzyrzeckich podtrzymywał m.in. Sługa Boży Bp Wilhelm Pluta, który w roku 1966 na nowo sprowadził do Międzyrzecza relikwie świętych, utracone w XI w. wskutek ówczesnych wojen. 

W 1997 roku, św. Jan Paweł II podczas pielgrzymki apostolskiej do Gorzowa Wlkp. uczcił Pierwszych Męczenników Polski. Powiedział wtedy :  

„Ziemia ta u zarania została zroszona krwią świętych Braci Polskich, męczenników, którzy jak pochodnie gorejące dzisiaj prowadzą wasz Kościół ku nowym czasom. Nowe czasy, zbliżające się trzecie tysiąclecie, wymagać będą waszego świadectwa. Staną przed wami nowe zadania. Miejcie odwagę je podejmować.” 

 

 DEKLARACJA ZADAŃ *

Świadectwo troski mężczyzn o kościół ojczyznę i rodzinę 

·         Podstawą naszej męskiej misji będzie pogłębione życie modlitewne i sakramentalne.

·         Dumni z katolicyzmu i polskości oraz z naszych rodzin rozpoznamy współczesne zagrożenia naszych wartości i znajdziemy sposoby pokonania zła.

·         Będziemy bronić Kościoła Chrystusowego, Polski, życia od poczęcia do naturalnej śmierci, małżeństwa i rodziny, moralnego  wychowania dzieci i młodzieży.

·         Zatroszczymy się o modlitwę w naszych domach, o świętowanie Dnia Pańskiego, Służbę liturgiczną przy ołtarzu, wspólnotę parafialną oraz o powołania kapłańskie.

·         Razem z Pasterzami Kościoła podejmiemy skoordynowane działania dla szerzenia wiary i obrony moralności. Będziemy solidarnie wspierać się, nie pozostawimy jeden drugiego bez należnej pomocy.

*/       „Deklaracja zadań” została przyjęta przez aklamację półtora tysięcznego zgromadzenia mężczyzn w sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu dn.19.09.2020r.


W 2003 roku w Międzyrzeczu obchodzono uroczyście jubileusz 1000-lecia męczeńskiej śmierci Świętych Braci.

Kult Pięciu Świętych Męczenników wraz z kultem św. Wojciecha podtrzymują głównie międzyrzeckie parafie : św. Jana Chrzciciela, św. Wojciecha, a w szczególności Sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski – w którym przechowuje się i czci ich relikwie.

Coroczne pielgrzymki mężczyzn do Międzyrzecza  utrwalają historyczno – religijną ważności Miasta na obszarze Polski i Europy.

 Informacje organizacyjne:

-     zgłoszenia grup zorganizowanych przyjmujemy telefonicznie pod nr 502 494 646, 95 720 14 75, oraz na skrzynkę e-malową: brat.krystyn2021@gmail.com  ,

-     parkingi dla samochodów i autobusów znajdują się przy ul. Pięciu Świętych Braci Międzyrzeckich przy Hali Widowiskowo-Sportowej oraz przed Cmentarzem Komunalnym (najlepiej wysiąść z autobusu przy zamku) samochody osobowe mogą parkować na terenie całego miasta,

-     podczas pielgrzymki zachowujemy przepisy sanitarno-epidemiologiczne.


 

 Album, fotografie autorstwa Zbigniewa Wójcika :


GRÓD I ZAMEK KRÓLEWSKI W MIĘDZYRZECZU 

„Tu dotykamy kolebki chrześcijaństwa i polskości w naszym polskim domu. Bo się tysiąc  i pięćdziesiąt lat temu zaczęliśmy <<      po Bożemu>> rozpoznawać, akceptować, lgnąć do siebie, bronić się nawzajem, pomagać sobie, podejmować wspólne decyzje i razem iść poprzez dzieje; w prowadzeniu przez Chrystusa, mocą Ducha Świętego, pod opieką Maryi, do tego stopnia, że w pierwszej homilii papież z polskiego rodu, największy z rodu Słowian, wypowiedział zdanie, że … Chrystus współtworzył nasze dzieje  i dlatego nie sposób do dzisiaj zrozumieć w pełni dziejów naszej Ojczyzny i naszego Narodu bez Chrystusa”.

 Ks. Arcybiskup Szczecińsko– Kamieński

Andrzej Dzięga,

Międzyrzecz 19.09.2020 r.

(VIII Pielgrzymka Mężczyzn do Sanktuarium

Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu)


 ROLA SANKTUARIUM PIERWSZYCH MĘCZENNIKÓW POLSKI 

Powracaj tutaj prywatnie do tej świątyni,  do tego miasta. Patrz czasem na te imiona: Mateusz, Izaak, Jan, Krystyn, Benedykt. Podejdź czasem do ich relikwii i pomyśl sobie, że minęło tyle wieków, a nic się nie zmieniło w zadaniach nowego czasu … Pan Bóg wie, że jeśli i ty i ja połączymy nasze myśli, serca i dłonie, to sprawy świata poprowadzimy wszystkie <<    po Bożemu>>”.

           Ks. Arcybiskup Szczecińsko– Kamieński

Andrzej Dzięga

Międzyrzecz 19.09.2020 r.

(VIII Pielgrzymka Mężczyzn do Sanktuarium

Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu)PIELGRZYMOWANIE MĘŻCZYZN 

„Przyjrzymy się męskiej naturze, która prowadzi do miłości i przekazywania życia. Poszukamy sensu męskiej pracy i pasji oraz zobaczymy, że wspólnota wiary może być, wbrew stereotypom, naturalnym środowiskiem mężczyzn, którzy   mogą stawać się świadkami Chrystusa, a nawet przewodnikami w wierze jako świeccy i duchowni”.

Ks. Biskup Zielonogórsko – Gorzowski

Tadeusz Lityński,

Kalisz 07.03.2019 r.

(Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn do Kalisza)


     

„Przerwana tragicznie misja benedyktynów nie zakończyła się wraz z ich śmiercią… Z dumą możemy powiedzieć, że to właśnie tu, w Międzyrzeczu, bije serce kultu Pięciu Braci Międzyrzeckich. To zadanie wypełnia sanktuarium Pierwszych Męczenników Polski, w którym do dziś przechowuje się i czci relikwie tych Świętych. Także dziś życie i postawa Międzyrzeckich Świętych może stanowić dla nas wzór wiary i poświęcenia w imię obrony wartości chrześcijańskich”.

Starosta Międzyrzecki

Agnieszka Olender

Międzyrzecz 19.09.2020 r.

(VIII Pielgrzymka Mężczyzn do Sanktuarium

Pierwszych Męczenników Polski w Międzyrzeczu)


 Warning: Unknown: Your script possibly relies on a session side-effect which existed until PHP 4.2.3. Please be advised that the session extension does not consider global variables as a source of data, unless register_globals is enabled. You can disable this functionality and this warning by setting session.bug_compat_42 or session.bug_compat_warn to off, respectively in Unknown on line 0